Belgische chocolade is wereldwijd vermaard om haar kwaliteit. In België zijn dan ook enkele van de grootste chocoladeproducenten ter wereld gevestigd. Kwaliteit begint bij de kwaliteit van de grondstoffen.
Belgische chocolade is wereldwijd vermaard om haar kwaliteit. In België zijn dan ook enkele van de grootste chocoladeproducenten ter wereld gevestigd. Kwaliteit begint bij de kwaliteit van de grondstoffen: cacaoboter, cacaomassa, suiker en eventueel melkpoeder. Daarnaast zijn voornamelijk twee processtappen, walsen en concheren, bepalend voor de smaak, het aroma en de textuur.
Veel klanten van het Cacaolab zijn ingrediëntenleveranciers. “Ze weten alles over hun ingrediënten, maar hebben vaak onvoldoende kennis van chocolade”, zegt general manager Claudia Delbaere. “We adviseren hen hoe nieuwe ingrediënten gebruikt kunnen worden in chocolade(producten) en welke aanpassingen in het proces nodig zijn voor een goede productkwaliteit.” Het lab beschikt ook over een kleinschalige productiefaciliteit voor chocolade en vullingen. “Analyses onthullen hoe de ingrediënten invloed hebben op de halffabricaten en het eindproduct. Een getraind panel beoordeelt de kwaliteit en smaak.”
Trends in chocolade waar leveranciers op inspelen, zijn meer vezels, meer eiwitten, meer cacao(vrucht) en vegan. Dat is niet evident. “De uitdaging is telkens weer het behoud van een goede smaak en verwerkbaarheid van de chocolade”, benadrukt Delbaere. Vezels kunnen suiker gemakkelijk tot 30-40% vervangen in chocolade zonder dat deze veel aan smaak inboet terwijl de chocolade meestal nog goed verwerkbaar blijft. Eiwitverrijking, eerder toegepast in chocopasta’s, protein bars en coatings, beïnvloedt niet enkel de smaak van de producten, maar ook het mondgevoel en de verwerkbaarheid. Daarnaast wordt de cacaopulp rondom de cacaobonen steeds vaker verwerkt in chocolade. “De witte pulp is namelijk rijk aan natuurlijke suikers”, verduidelijkt Delbaere. “In vegan chocolade kan melkpoeder vervangen worden door bijvoorbeeld rijstmelkpoeder, maar ook dit heeft effect op smaak en verwerkbaarheid.”
Foto: CacaoLab
“Croky chips zijn bekend om zijn sterke smaken en knapperigheid. Deze eigenschappen zijn belangrijk, zeker gezien andere merken hun smaakintensiteit onlangs hebben verminderd,” zegt Matilde Taverniers van Roger and Roger.
“We zijn verheugd om Factory of the Future Award 2025 te ontvangen. Het bevestigt onze inspanningen en motiveert ons om onze reis naar een duurzame en innovatieve toekomst verder te zetten”, beklemtoont Olivier Carlens, Site Manager van Puratos Lummen, over de prijs.
Binnen het West-Vlaamse expertise- en innovatiecentrum NuHCaS-samenwerkingsverband werken onderzoekers en professionals uit verschillende disciplines in de voedings- en gezondheidssector samen om innovatie en kennisuitwisseling te bevorderen. Ellen Fierens van Flanders’ FOOD meldt dat het de ambitie is om deze samenwerking in 2025 uit te breiden...
"We zijn ervan overtuigd dat het soms meer tijd vergt om duurzame waarde te creëren," aldus Hilde Van der Straeten van Korys. "De waarden van onze investeringsmaatschappij zijn voortgekomen uit het DNA van de familie Colruyt en haar jarenlange ervaring in duurzaam en op waarden gericht ondernemerschap."